top of page
Search

Safecity – preko aplikacije do sigurnijeg grada

U mjesecu u kojem obilježavamo Međunarodni dan žena, dužnost nam je osvrnuti se i na sigurnost naših dragih trkačica i uvjete u kojima se mogu baviti fizičkim aktivnostima. Zato ovaj mjesec dijelimo tekst o Safecity aplikaciji putem koje je moguće anonimno podijeliti svoja iskustva uznemiravanja u javnom prostoru.






Safecity je aplikacija nastala u Indiji, koju je 2012. godine pokrenula ElsaMarie D'silva potaknuta napadima na žene kojima je svjedočila. Aplikacija koristi tzv. crowdsourcing kako bi prikupljala anonimne podatke o incidentima uličnog uznemiravanja i drugih oblika nasilja nad ženama. Cilj Safecityja je osnažiti žene i zajednice kroz prikupljanje i dijeljenje informacija o nesigurnim lokacijama, kako bi se podigla svijest i poboljšala sigurnost na javnim mjestima. Podaci se prikupljaju putem interaktivne karte, omogućujući korisnicima da identificiraju i izbjegavaju rizična područja.


Budući da se radi o rodno uvjetovanom uznemiravanju i nasilju, aplikacija je prvenstveno namijenjena ženama i stvaranju sigurnih prostora za njih. No, naravno, aplikaciju mogu koristiti svi kojima se dogodilo uznemiravanje i muškarci su svakako dobrodošli koristiti ju i podijeliti svoja iskustva.


Aplikacija djeluje na način da se na karti grada označava mjesto na kojem je osoba doživjela uznemiravanje i/ili nasilje te odgovara na pitanja o samom događaju kako bi se prikupile informacije o iskustvu osobe, počiniteljima, vremenu događaja, reakciji okoline i koracima koje je osoba nakon toga poduzela. Upravo ova aplikacija omogućava da putem dojava građanki i građana vidimo koje su to crvene točke naše zajednice gdje se uznemiravnje najviše odgađa. Također, postoji dio stranice “Safety Tips” kao mogućnost stavljanja upozorenja za određene lokacije, a isto tako ovdje osobe mogu podijeliti savjete za određene lokacije kako bi se ostali koje se tamo nađu osjećale sigurnije.


Ideja je učiniti prikupljene podatke korisnim pojedincima, lokalnim zajednicama i lokalnoj upravi kako bi pomogli u donošenju bolje usmjerenih sigurnosnih mjera, provođenju zakona i osvješćivanju o problemima uznemiravanja u javnom prostoru. Podaci mogu poslužiti i za zagovaranje promjena u urbanom planiranju i poboljšanju infrastrukture radi povećanja sigurnosti.


Svoje iskustvo možete anonimno podijeliti na poveznici, ili skinuti Safecity aplikaciju na App Storeu ili Google Playu.



bottom of page