Grupna kohezija je veza koja spaja članove grupe, ono zbog čega grupe skladno funkcioniraju i rade zajedno ka ostvarenju zajedničkih ciljeva. Visoke razine grupne kohezije obično znače i bolju suradnju, komunikaciju i bolje zajedničke rezultate.
Zapravo, sve ono što može poboljšati funkcioniranje timova u organizacijama. Jedan od načina kako poboljšati grupnu koheziju je i zajedničko sudjelovanje u sportskim aktivnostima. Zato, donosimo vam nekoliko prijedloga za sportske aktivnosti koje mogu pomoći u ostvarivanju svih timskih potencijala.
Nogomet
Nogomet svakako naglašava važnost pojedinca u širem kontekstu. Potrebno je dobro poznavati svoju ulogu, tj. poziciju kako bi se igra mogla razvijati. Međuovisnost individualaca je izrazito važna u gotovo svim organizacijskim sustavima, a dolazi do izražaja i u svakoj nogometnoj utakmici. Igrači se moraju oslanjati jedni na druge kako bi svako dodavanje prošlo glatko te kako bi izgradili dobru obrambenu ili napadačku strategiju. Ovakva okolina zahtjeva dobru komunikaciju te visoke razine povjerenja među igračima, a te vještine i pozitivne međuljudske odnose mogu prenijeti i na radno mjesto.
Košarka
dok u nogometu poluvremena traju relativno dugo, košarka je nešto brži i dinamičniji sport. Zbog tempa igre, igrači moraju donositi odluke brzo pa tako i međusobna komunikacija mora biti vrlo efikasna i jasna. Takve tipove situacija možemo susretati i na radnom mjestu kada se velike odluke moraju donijeti ovdje i sada te koordinacija unutar organizacije mora biti besprijekorna.
Odbojka
u odbojci, jasne igraće uloge su ključne. Svaki igrač ima svoju poziciju te krajnji ishod utakmice uvelike ovisi o tome koliko je izvedba svake te uloge efektivna. Jasna podjela zadatka i odgovornosti unutar tima je slična onoj kao u organizacijama. Doprinos svake uloge, neovisno o tome koliko su slične ili različite je važan i čini dio većeg mehanizma i strategije.
Veslanje
sada izlazimo van zona komfora i sfere sportova koji se mogu zaigrati na timskom roštilju. Veslanje zahtjeva visoku razinu usklađenosti i zajedničke koncentracije. Najmanje odstupanje od ritma ili tehnike veslanja može značajno usporiti tim, a možda čak i rezultirati nenadanim kupanjem. Tako se može vježbati osjećaj pojedinačne odgovornosti i doprinosa u širem timskom kontekstu. Isto tako, veslanje može biti aktivnost i za samo dvoje ljudi pa tako pruža priliku za bolje individualno upoznavanje svojih kolega u neformalnom okruženju.
Boks
iako je zapravo riječ o individualnom sportu, on može imati i svoje benefite za poboljšanje grupne kohezije. Tokom boksa dinamika grupe se mijenja te se sudionici oslobađaju već utvrđenih uloga, svi se nalaze na istoj razini. Isto tako, kroz sparing se može potaknuti osjećaj međusobne podrške među članovima tima kroz motiviranje i pozitivne povratne informacije. Osim toga, moglo bi biti i katarzično izbaciti neke svakodnevne frustracije kroz nekoliko krošea…
Zaključno, grupna kohezija se gradi kroz aktivnosti koje potiču međusobnu suradnju, efikasnu komunikaciju te osjećaj važnosti u grupnim aktivnostima, što su obilježja većine sportskih disciplina. Tako da, rezervirajte svoj termin na kvartovskom terenu što prije i uživajte u opuštenoj atmosferi sa svojim timom.